Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100613 Library:100505 in /home/u8058132/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1612
İş Güvenliği Kültürü - Matris OSGB

İş Güvenliği Kültürü

İş kazalarının temel sebepleri emniyetsiz davranış ve emniyetsiz ortamlar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

İş kazalarının temel sebepleri  emniyetsiz davranış ve emniyetsiz ortamlar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.Emniyetsiz ortamlar; güvenlik tedbirleri sağlanmamış/alınmamış her türlü çalışma koşullarıdır. Emniyetsiz davranış ise çalışanların işin yürütümünce uygulamakla zorunlu olduğu kural ve talimatlara aykırı davranması, güvenlik tedbirlerini önemsememesi, koruyucu donanım kullanmaması, bakım ve kontrolü yetersiz veya iptal edilmiş olan ekipman kullanması vb. olarak düşünülebilir.

İş güvenliği kültürü oluşturmak için öncelikli olarak insan odaklı insan davranışları esas alınmalıdır. Güvenlik önlemlerinin yanı sıra güvenlik algısı aşılanmalı, paralelinde ise işyeri koşullarına uygun çalışma ortamı ve çalışma şekilleri geliştirilmelidir. Aksi halde konuyu işverenin yasal yükümlülükleri nedeniyle değerlendirmek eksik ve yetersiz olur. Bu durumu ilişiklendirmekte ise  işyerlerinde örgütsel iletişim ve eğitimin önemi ortaya çıkmaktadır. İşyerlerinin her bir kademesinde yönetim desteği ile yaygınlaştırılamayan güvenlik kültürü, başarısızlığın ilk basamağını oluşturmaktadır.

Örgütsel iletişimin sağlanmasında en büyük rol çalışanlara verilen eğitimlerdir. Eğitimler , çalışanların çalıştığı bölüm,bilgi ve becerilerine uygun olarak hazırlanmalıdır.Unutmayalım ki iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin beklenen en önemli çıktısı , çalışanlarda sağlık ve güvenlik kurallarına uygun davranış değişikliğinin sağlanması ve kazaların minimize edilmesidir. Bu amaçla bilgiler canlı tutulmalı, gerekli gözlemler yapılarak eksiklikler giderilmelidir.

Msc. İş Güvenliği Uzmanı (B)

SEVİL ÇİL