Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100613 Library:100505 in /home/u8058132/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1612
İşyeri Hekimliği - Matris OSGB

İşyeri Hekimliği

“İş Sağlığı”, tüm mesleklerde çalışanların sağlıklarını sosyal, psikolojik ve fiziksel olarak en üst seviyede tutmak, çalışma şartlarını ve üretim araçlarını sağlığa uygun hale getirmek, çalışanları zararlı etkilerden koruyarak işin ve işçinin birbirine uyumunu sağlamak amacıyla kurulmuş bir tıp dalıdır. Firmamız İşyeri Hekimi hizmetiyle de ihtiyaçlarınıza cevap verecek.

İşyeri hekimi kimdir?

İş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş işyeri hekimliği belgesine sahip hekimlerdir.

İşyeri hekimi görevlendirmeli miyim? 

Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan ve en az 1 çalışanı bulunan işletmeler,

50 ve üzerinde çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işletmeler

İşyerleri için ilgili yönetmelikte belirtilen sürelerde işyeri hekimi görevlendirmekle yükümlüdür.

İşyeri hekimi görevlendirmesi yapmamanın cezası var mıdır?

Belirtilen niteliklerde işyeri hekimi görevlendirilmemesinin tespiti durumunda 5000 Türk Lirası ve aykırılığın devam ettiği her ay için aynı miktarda idari para cezası uygulanır.

Matris OSGB olarak iş sağlığı hizmetlerimiz ;

  • Meslek hastalıklarına yol açabilecek durumların tespiti ve düzeltici önleyici faaliyet önerisi
  • Çalışanların işe giriş ve işin devamı süresince periyodik kontrol muayeneleri ile ilgili rehberlik ve danışmalık yapmak
  • Gece vardiyaları da dahil olmak üzere işçilerin sağlık gözetimini yapmak.
  • İş sağlığı ve güvenliği çalışmaları kapsamında iş yerinde periyodik incelemeler yapmak ve risk değerlendirme çalışmalarına katılmak.
  • İşin yönetilmesindeki ergonomik ve psikososyal riskleri değerlendirerek, iş ile işçinin uyumunu sağlamak.İş sağlığı konusunda eğitimler düzenlenmesi
  • İlkyardım konusunda yönlendirme yapılması
  • Kantin, yemekhane, yatakhane, kreş ve emzirme odaları ile soyunma odaları, duş ve tuvaletlerin bakımı ve temizliği konusunda gerekli kontrolleri yaparak tavsiyelerde bulunmak.
  • İş sağlığı, hijyen, toplu koruma yöntemleri ve kişisel koruyucu donanımlar konularında tavsiyelerde bulunmak.
  • Yıllık çalışma planı hazırlamak.